Core Web Vitals – czym są i jak je mierzyć?


core web vitals podstawowe wskaźniki internetowe

Core Web Vitals to odpowiedź Google na coraz większy trend w wyszukiwaniach na urządzeniach mobilnych.

W dodatku mają wpływ na wyniki SEO i pozycjonowanie stron (o tym za chwilę).

Dlatego w tym wpisie poznasz czym są Core Web Vitals, a także jak je mierzyć i optymalizować.

Core Web Vitals – co to? Definicja.

Core Web Vitals to zestaw krytycznych parametrów użytkownika dotyczących jakości strony internetowej, które Google uznaje za istotne dla dobrej jakości wrażeń użytkownika podczas przeglądania strony.

Te trzy parametry to:

  1. Largest Contentful Paint (LCP) – czas ładowania największego wizualnego elementu strony, np. nagłówka, obrazu lub bloku tekstu.
  2. First Input Delay (FID) – czas reakcji strony na pierwsze interakcje użytkownika, takie jak kliknięcie przycisku lub linku.
  3. Cumulative Layout Shift (CLS) – ilość nieoczekiwanych zmian układu strony, takich jak przesunięcia elementów w trakcie ładowania, które mogą wprowadzić dezorientację lub utrudnić interakcje.

Google wskazuje, że te trzy parametry mają kluczowe znaczenie dla oceny jakości strony i jej wpływu na wrażenia użytkownika. Wprowadzenie Core Web Vitals ma na celu zachęcenie twórców stron internetowych do poprawy jakości swoich stron i zapewnienia lepszych wrażeń użytkownikom.

Core Web Vitals podstawowe wskaźniki internetowe
Core Web Vitals podstawowe wskaźniki internetowe

Przy okazji, jeśli chcesz dostawać gorące i przydatne informacje tak jak ten wpis „Core Web Vitals – czym są i jak je mierzyć?”, to zapisz się na newsletter poniżej (tak, jest całkowicie ZA DARMO):

user interface wysokiej jakości wpływa na widoczność organiczą w Google
user interface wysokiej jakości wpływa na widoczność organiczną w Google

Jak znaleźć Core Web Vitals w Google Search Console?

Jeśli nie masz utworzonego konta w Google Seach Console, oto poradnik jak to zrobić.

Mapa witryny dodawanie sitemap xml w GSC
Mapa witryny dodawanie sitemap xml w GSC

Z lewej strony kliknij „eksperymenty i personalizacja”, a następnie „jakość strony” i „podstawowe wskaźniki internetowe”.

Core Web Vitals podstawowe wskaźniki internetowe
Core Web Vitals podstawowe wskaźniki internetowe

Aby znaleźć Core Web Vitals w Google Search Console, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Zaloguj się do swojego konta Google Search Console i wybierz odpowiednią stronę internetową.
  2. W panelu nawigacyjnym po lewej stronie wybierz zakładkę „Ulepszanie wyników wyszukiwania” a następnie „Core Web Vitals”.
  3. Na stronie Core Web Vitals, znajdziesz podsumowanie trzech parametrów: Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) i Cumulative Layout Shift (CLS).
  4. Możesz również wybrać każdy z tych parametrów, aby zobaczyć bardziej szczegółowe informacje, takie jak związane z nim metryki i kategorie URL-ów, wraz z wynikami grupowymi dla każdej kategorii.

Pamiętaj, że Core Web Vitals są aktualizowane na bieżąco i mogą się różnić w zależności od okresu czasu, który wybierzesz do analizy. Dlatego warto regularnie monitorować swoje wyniki Core Web Vitals, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia użytkownikom podczas korzystania ze swojej strony internetowej.

Dlaczego wskaźniki Core Web Vitals są ważne?

Jak już wiesz Core Web Vitals mają wpływ na pozycje w Google.

page experience signal

Wskaźniki Core Web Vitals są ważne z kilku powodów:

  1. Poprawa doświadczenia użytkownika – Wskaźniki Core Web Vitals pomagają twórcom stron internetowych w identyfikowaniu i poprawie kluczowych elementów, które wpływają na doświadczenia użytkownika. Dobre wyniki w tych parametrach oznaczają, że strona jest szybka i łatwa w użyciu, co przyczynia się do poprawy zadowolenia użytkowników z wizyty na stronie.
  2. Ranga strony w wynikach wyszukiwania – Google potwierdziło, że Core Web Vitals są jednym z wielu czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Strony z lepszymi wynikami w tych parametrach mogą mieć większą szansę na osiągnięcie lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.
  3. Konkurencyjność rynkowa – W dzisiejszych czasach użytkownicy mają wysokie wymagania, jeśli chodzi o jakość doświadczeń online. Twórcy stron, którzy nie skupiają się na poprawie swoich wyników Core Web Vitals, ryzykują utratę użytkowników na rzecz konkurencji, która oferuje lepsze wrażenia.

W związku z tym, mierzenie i poprawa wyników Core Web Vitals staje się coraz bardziej istotna dla twórców stron internetowych, którzy chcą osiągnąć sukces w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku online.

Należy podkreślić, że świetny wynik jakości strony CWV nie sprawi, że nagle trafisz na pierwsze miejsce w Google, jeśli nie dbasz o wysokiej jakości treści i Link building.

W rzeczywistości Google szybko wskazało, że jakość strony jest jednym z kilku (nieoficjalnie około 200 czynników rankingowych) czynników, które wykorzystują do pozycjonowania witryn w wyszukiwaniu.

LCP, largest contentful paint (największe wyrenderowanie treści)

Pozycjonowanie Google

LCP (ang. Largest Contentful Paint) to jeden z trzech parametrów Core Web Vitals, który odnosi się do czasu ładowania największego wizualnego elementu na stronie internetowej. Ten wizualny element jest zazwyczaj nazywany największym wyrenderowaniem treści i może obejmować obrazy, nagłówki, tła i bloki tekstu.

Czas, w którym największy element na stronie zostaje wyrenderowany, a strona staje się interaktywna, to kluczowy czynnik wpływający na wrażenia użytkowników. Im szybciej strona załaduje największy element, tym lepsze wrażenia otrzymują użytkownicy.

Google rekomenduje, aby czas LCP wynosił mniej niż 2,5 sekundy, aby zapewnić optymalne doświadczenia użytkownika. Wysokie wyniki czasu LCP są często spowodowane przez duże pliki obrazów, niestandardowe czcionki lub skrypty JavaScript. W celu poprawy wyniku czasu LCP, można podjąć różne kroki, takie jak zoptymalizowanie obrazów, minimalizowanie kodu CSS i JavaScript oraz korzystanie z serwerów szybciej obsługujących żądania.

Najprościej mówiąc, to czas od kliknięcia w link, do momentu kiedy zobaczymy większość treści na ekranie.

Wyniki core web vitals możesz sprawdzać w Google PageSpeed Insights.

google page speed insight
google page speed insight

Aby poprawić LCP uaktualnij serwer i hosting: lepszy hosting = ogólnie szybsze ładowanie (w tym LCP).

raport google page speed insight prędkośc witryny
raport google page speed insight prędkośc witryny

FID, first input delay (opóźnienie przy pierwszym działaniu)

FID (ang. First Input Delay) to jeden z trzech parametrów Core Web Vitals, który odnosi się do czasu reakcji strony internetowej na pierwsze działanie użytkownika, takie jak kliknięcie linku lub przycisku. FID mierzy czas między pierwszym interaktywnym działaniem użytkownika na stronie a momentem, w którym przeglądarka internetowa odpowiedziała na to działanie.

Długi czas opóźnienia przy pierwszym działaniu może oznaczać, że strona jest przeciążona skryptami JavaScript lub innymi zasobami, co powoduje spowolnienie reakcji strony na pierwsze działanie użytkownika. To z kolei może prowadzić do negatywnych wrażeń użytkowników, którzy czują się zniechęceni do interakcji ze stroną lub opuszczają ją przed zakończeniem interakcji.

Google rekomenduje, aby czas FID wynosił mniej niż 100 milisekund, aby zapewnić optymalne doświadczenia użytkownika. Wysokie wyniki czasu FID można zazwyczaj poprawić poprzez minimalizowanie używania skryptów JavaScript lub ich optymalizację, korzystanie z przetwarzania asynchronicznego lub zmniejszenie liczby żądań sieciowych.

Poprawa wyniku FID jest kluczowa dla zapewnienia szybkiej i płynnej interakcji użytkownika z stroną internetową.

CLS, cumulative layout shift (skumulowane przesunięcie układu)

CLS (ang. Cumulative Layout Shift) to jeden z trzech parametrów Core Web Vitals, który mierzy, jak bardzo przesuwają się elementy na stronie podczas ładowania, co może prowadzić do nieprzewidywalnych wrażeń użytkowników i zmiany kontekstu interakcji. CLS mierzy sumę punktów przesunięcia elementów w trakcie całego czasu ładowania strony.

Przesunięcie układu na stronie internetowej może być wynikiem różnych czynników, takich jak ładowanie obrazów, reklam lub zagnieżdżonych elementów, które nie są odpowiednio zaprogramowane do zachowania swojego miejsca w układzie strony. Z tego powodu przesunięcie układu może być szczególnie irytujące dla użytkowników, którzy mogą przypadkowo kliknąć w niewłaściwy przycisk lub stracić miejsce, które chcieli zobaczyć.

Google rekomenduje, aby CLS wynosił mniej niż 0,1, aby zapewnić optymalne doświadczenia użytkownika. Aby poprawić wynik CLS, można podjąć różne kroki, takie jak ustawienie wymiarów elementów przed ich ładowaniem, unikanie dodawania dynamicznych elementów na stronie lub opóźnianie ładowania elementów, które mogą wpłynąć na układ strony.

Poprawa wyniku CLS jest kluczowa dla zapewnienia spójnego i przewidywalnego doświadczenia użytkownika na stronie internetowej. Dobre wrażenia użytkownika są kluczowe dla sukcesu strony internetowej i mogą pomóc w poprawie wyników biznesowych, takich jak konwersje i zyski.

Aby zminimalizować CLS upewnij się, że reklamy mają określone miejsce: w przeciwnym razie mogą nagle pojawić się na stronie, przesuwając treść w dół, w górę lub na bok.

Dodatkowe źródła:

Podsumowanie

Teraz chciałbym usłyszeć od Ciebie:

Który fragment artykułu był dla Ciebie najbardziej zaskakujący?

A może masz jakieś pytanie.

Tak czy inaczej, zostaw teraz krótki komentarz poniżej.

optymalizacja-tekstu-seo-ads-google-facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *